• Aktualności

          • Dzień Życzliwości
            • Dzień Życzliwości

              W dniu 21 listopada przypada Dzień Życzliwości. Jest on obchodzony w tym czasie w ponad 180 krajach. W naszej szkole na dobry początek dnia Zuzia i Piotr z 3b na szkolnym korytarzu rozdawali pozytywne myśli. Można było zostawić pozdrowienia dla kogoś w Skrzynce życzliwości. Dzieciaki z klas 1-3 szukały pomysłów na życzliwe gęsty, śpiewały piosenki, tworzyły łańcuchy życzliwości  i żółtymi strojami podkreśliły ten wyjątkowy dzień. Pragniemy by życzliwość międzyludzka została z nami na dłużej.

              Anna Migdał

          • Młode Horyzonty
            • Młode Horyzonty

              W środę klasy 4c, 5a i 5b odwiedziły Dom Kultury kontynuując edukację filmową w ramach projektu Młode Horyzonty. 

              Tym razem poznaliśmy historie 8 dzieci wędrujacych do szkoły. Uświadomiliśmy sobie, że mamy naprawdę komfortowe warunki w porównaniu do dzieci z Afryki czy Indii. Cieszmy się tym i wędrujmy do szkoły z radością.

              Marta Górna

          • Prawa Dziecka - list WKO
            • Prawa Dziecka - list WKO

              Poznań, 20.11.2024 

              „Dzieci są śladami stóp, 

              które pozostawimy po sobie.” 

              Szanowni Państwo, 

              Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – dzień, który skłania do refleksji nad  rolą dzieci w naszym życiu i nad tym, jak my, dorośli, możemy wspierać ich rozwój. 

              Każde dziecko ma swoje niezbywalne prawa – do miłości, bezpieczeństwa, szacunku, nauki,  zabawy i bycia wysłuchanym. Te prawa przysługują im zawsze, niezależnie od wyników w  nauce, zachowania czy naszych oczekiwań. To właśnie ich przestrzeganie buduje w dzieciach  poczucie wartości i pozwala im wzrastać w pewności siebie. 

              Dzieci są nie tylko przyszłością – są ważne tu i teraz. Wnoszą do naszego życia energię,  ciekawość świata i szczerość, które przypominają nam, co naprawdę się liczy. Jednocześnie to  właśnie one będą tworzyć świat, w którym wszyscy będziemy żyć. To, jakie fundamenty im  teraz zapewnimy, czego ich nauczymy, co im przekażemy, będzie miało ogromny wpływ na  ich dorosłe a nasze przyszłe życie.  

              Dzieci to przyszli twórcy świata, w którym wszyscy będziemy żyć. W ich rękach spoczywa  przyszłość, ale to my, dorośli, odpowiadamy za to, jak ją przygotujemy. 

              Nasza rola jako dorosłych polega nie tylko na nauczaniu i wyznaczaniu granic, ale też na  dawaniu przestrzeni do podejmowania decyzji i uczenia się odpowiedzialności – także poprzez  popełnianie błędów. Choć czasem trudno nam zaakceptować wybory dzieci, musimy pamiętać,  że to właśnie w tych chwilach zdobywają doświadczenie, które przygotowuje je do życia. 

              Drodzy Uczniowie, 

              świat potrzebuje Waszej odwagi, marzeń i pomysłów. Nie bójcie się próbować, nawet jeśli coś  się nie uda – to część nauki. Pamiętajcie, że jesteście ważniejsi, niż czasem Wam się wydaje

              Szanowni Państwo, 

              nie zapominajmy, że dzieciństwo to pełnoprawny czas życia, który może i powinien być  wartościowy i piękny. Naszym wspólnym obowiązkiem jest sprawić, by każde dziecko mogło  przeżyć ten czas w poczuciu miłości i bezpieczeństwa, ucząc się jednocześnie, jak stawać się  odpowiedzialnym i szczęśliwym człowiekiem. 

              Nauczymy się dostrzegać w dzieciach nie tylko uczniów, ale przede wszystkim ludzi – z ich  marzeniami, emocjami i potencjałem. 

              dr Igor Bykowski 

              Wielkopolski Kurator Oświaty

          • Gdy widzisz kogoś innego - list WKO
            • Gdy widzisz kogoś innego - list WKO

              Każdy człowiek  

              nosi w sobie inny kolor świata.  

              Tolerancja  

              to sztuka widzenia całego obrazu

              Szanowne Nauczycielki, 

              Szanowni Nauczyciele, 

              Drogie Uczennice, 

              Drodzy Uczniowie, 

              Szanowni Rodzice, 

              dziś, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, piszę do Was z nadzieją i wdzięcznością, myśląc o świecie,  który wspólnie tworzymy. Tolerancja to nie tylko słowo. To postawa. Siła. Wybór. Wybór,  który podejmujemy każdego dnia, kiedy decydujemy się traktować drugiego człowieka z szacunkiem  i godnością, nawet gdy różni się od nas w każdym możliwym aspekcie. Tolerancja to ciepło ludzkiej  dłoni wyciągniętej do kogoś, kto czuje się inny. To spojrzenie, które nie ocenia, ale widzi. To serce,  które pyta „kim jesteś?” zamiast mówić „nie pasujesz”. W świecie pełnym napięć, niepokojów, granic  i murów, tolerancja to więcej niż słowo; to fundament porozumienia, wzajemnego szacunku i pokoju.  To wartość, która pozwala budować mosty tam, gdzie kiedyś były mury. 

              Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. Świat staje się coraz bardziej złożony, a różnice między ludźmi  bardziej widoczne niż kiedykolwiek. Moglibyśmy pozwolić, by te różnice nas podzieliły, ale wtedy  przegralibyśmy wszyscy. Możemy też zrobić coś większego, ale trudniejszego – nauczyć się dostrzegać  w tych różnicach nie zagrożenie, ale nadzieję na lepsze jutro i piękno, bo różnorodność jest darem,  który czyni świat pełniejszym, bogatszym i bardziej kolorowym. 

              Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele, 

              placówki, które prowadzicie, to nie tylko miejsca nauki, ale też często miejsce schronienia.  To przestrzenie, w których dzieci uczą się nie tylko, jak rozwiązywać równania czy pisać wypracowania,  ale przede wszystkim – jak być przyzwoitym człowiekiem. To w szkole kształtuje się przyszłość, a ta  przyszłość może być lepsza, jeśli młodzi ludzie zrozumieją, że tolerancja jest warunkiem pokoju.  Każdego dnia w Waszych klasach rozwijają się młode umysły, ale co ważniejsze – także ich serca.  To Wy pokazujecie, że różnorodność jest bogactwem, a nie przeszkodą. Dzięki Waszemu przykładowi  dzieci uczą się szanować, pytać i słuchać. Dziękuję Wam za każde cierpliwe wyjaśnienie, za każdą  rozmowę, która uczy dzieci, że każda opinia, każda historia jest ważna. 

              Drodzy Rodzice, 

              to od Was dzieci uczą się pierwszych lekcji o świecie. Wasze słowa, spojrzenia, gesty, decyzje uczą,  co to znaczy być przyzwoitym człowiekiem. Kiedy pokazujecie dzieciom, że każdy człowiek zasługuje  na szacunek, bez względu na to, skąd pochodzi, jak wygląda, w co wierzy, kogo kocha – kształtujecie  pokolenie, które nie będzie bało się różnic, ale będzie w nich dostrzegało piękno. W Waszych rękach  jest przyszłość pełna zrozumienia i empatii. Dziękuję Wam za każdy trud, za każdą rozmowę,  która zaczyna się od słów: „Spróbujmy zrozumieć”. 

              Drodzy Uczniowie, 

              to Wy jesteście nadzieją, o której chcę dziś mówić najgłośniej. To Wy zdecydujecie, jak będzie wyglądał  świat, kiedy przejmiecie w nim stery. W Waszych rękach leży wybór, czy podzielicie się życzliwością,  czy zranicie kogoś słowem, czy wybierzecie otwarcie, czy zamknięcie. Tolerancja wymaga odwagi – to nie jest łatwa droga. Łatwo jest kogoś odtrącić, śmiać się z tego, czego nie rozumiemy, odwrócić  wzrok. Prawdziwa siła polega na tym, by powiedzieć: „Jesteś inny, ale jesteś ważny. Jesteś mile  widziany.”

              Tolerancja to codzienne wybory – w szkole, na ulicy, w domu, w internecie. To moment, kiedy widzisz  kogoś samotnego i zapraszasz go do rozmowy. To chwila, gdy ktoś mówi coś, co jest inne od tego,  w co Ty wierzysz, a Ty nie przerywasz, tylko słuchasz. To odwaga, by wstać i powiedzieć „Stop”,  kiedy ktoś jest krzywdzony. To te małe rzeczy – uśmiech do kolegi, który czuje się samotny lub  koleżanki; słowo, które powstrzyma wyśmiewanie; ręka, która pomoże komuś wstać. 

              Dziś chcę Wam wszystkim powiedzieć „dziękuję”. Dziękuję tym, którzy uczą tolerancji, tym,  którzy codziennie żyją nią w swoich decyzjach, i tym, którzy walczą o to, by świat był miejscem dla  każdego. Dziękuję Wam za każdą życzliwość, za każde „rozumiem” i każde „jestem tu dla Ciebie”.  Dziękuję każdemu z Was, kto codziennie wnosi do tego świata więcej dobra. Każdemu, kto uczy,  że bycie innym to nie powód do wstydu. Każdemu, kto potrafi słuchać, zrozumieć i wyciągnąć rękę. 

              Świat będzie zawsze pełen różnorodności. To, czy uczynimy z tego chaos, czy harmonię, zależy od nas.  Możemy sprawić, by ludzie czuli się bezpieczni w swojej wyjątkowości. Możemy stworzyć świat,  w którym nikt nie będzie się bał być sobą. 

              Niech dzisiejszy dzień będzie przypomnieniem, że budowanie lepszego świata zaczyna się  od najmniejszego gestu, od pojedynczego człowieka, od Ciebie i ode mnie. Każdy z nas ma w sobie siłę  i moc, by zmieniać coś na lepsze - w naszych sercach, w domach, w szkołach.  

              Nie bójmy się być dobrzy.  

              Z wiarą w dobro i wdzięcznością za to, co możemy wspólnie stworzyć, 

              dr Igor Bykowski 

              Wielkopolski Kurator Oświaty

               

          • Edmundiada 2024
            • Edmundiada 2024

              Już po raz drugi w naszej szkole odbyła się Edmundiada. Uczniowie podczas zajęć projektowych poznawali życie i dzieło patrona miasta E. Bojanowskiego. Zadania przygotowane przez nauczycieli miały charakter  interdyscyplinarny, wymagały wiedzy z różnych dziedzin, m.in. j.polskiego, matematyki, biologii czy j. angielskiego.

              Anna Mizerska

            • Laureaci w konkursie miejskim na Kartkę urodzinową dla Lubonia!

               

              18 listopada 2024, odbyło się rozdanie nagród w konkursie miejskim na kartkę urodzinową dla Lubonia.

              Konkurs zorganizowany był przez Forum Lubońskie w okolicznościach 70-lecia miasta Luboń.

              Wydarzenie zostało objęte patronatem Pani Burmistrz- Małgorzaty Machalskiej. W Centrum Organizacji Pozarządowych laureaci mogli odebrać swoje nagrody wręczone przez organizatorów. 

              Jesteśmy ogromnie dumni, ponieważ nasza Czwóreczka zdobyła laureatów w każdej kategorii wiekowej.

              Melania K. kl. Id - zwycieżczyni w kl 1-3.

              Zuzanna Malińska kl. Va - zwycieżczyni w kl 4-6

              Oskar F. kl.7b - wyróżnienie kl 7-8

              Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym laureatom i dziekujemy p. Joannie Stachowiak, oraz p. Alicji Wituckiej-Piskorskiej za koordynowanie konkursu.

               

               

          • 70-lecie
            • 70-lecie

              70 - lecie i uroczysta sesja Rady Miasta Luboń Gratulujemy... reprezentanci Czwóreczki na podium (ex aequo z SP1 i SP2) w Miedzyszkolnym Konkursie Wiedzy o historii i współczesności Miasta Luboń. Brawo Wiktoria.M., Zuzanna.D., Tobiasz.G., których przygotowywała p. Magda, nauczyciel historii.

          • Warsztaty na temat tolerancji
            • Warsztaty na temat tolerancji

              Uczniowie klasy 3b uczestniczyli w Miejskiej Bibliotece w Luboniu w warsztatach na temat tolerancji " Ula jest inna". Tworzyli zakończenie bajki w postaci kart teatrzyku Kamishibai. Dzieci zastanawiały się również, czy w dzisiejszym świecie ważne jest dotrzymywanie danego słowa.

              Anna Migdał

          • Z życia biblioteki...
            • Z życia biblioteki...

              W pierwszych miesiącach roku szkolnego w naszej bibliotece szkolnej dużo się działo... Odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych połączone z lekcją biblioteczną na temat bajek i baśni dla dzieci. W kolejnych dniach uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, oraz w Akcji „Czytam z sercem” w ramach której odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy. We wrześniu obchodziliśmy Dzień Chłopaka połączony z lekcją - Wspaniały Rycerz. W październiku w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyły się lekcje biblioteczne mające na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W pierwszych miesiącach uczniowie bardzo chętnie wypożyczali lektury, oraz interesujące ich książki - pierwsze miejsce zdobywa w kategorii najczęściej wypożyczane książki zdobywa „Dziennik Cwaniaczka”, a zaraz
              za nim komiksy z Kaczorem Donaldem. Pod koniec października uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach szkolnych konkursów recytatorskich „Wpisani w historię”, oraz „Poema (nie)naiwne - poezja Czesława Miłosza przechodząc do finałów.

              Bibliotekarze SP4

          • Dzień Nieplodległości
            • Dzień Nieplodległości

              W dniu 08.11.2024r. w naszej szkole odbył się Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Polski. 

              Naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Luboń – p. Małgorzata Machalska, Zastępca Burmistrza Miasta Luboń – p. Dorota Franek, Ksiądz  Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Luboniu Waldemar Babicz, Przewodnicząca Rady Rodzicow p. Anna Liszka, p. Skarbnik Anna Waligóra. Przyjaciele Szkoły - p. Izabela Poprawka, p. Ewa Wawrzyniak, p. Wanda Suleja - Kot.

              Klasy 3b i 1a przygotowały uroczysty apel. Dziękujemy p. Annie Migdał i p. Dorocie Jurdze za niezapomniane emocje.

          • XXVIII Konkurs Recytatorski w Bibliotece Miejskiej
            • XXVIII Konkurs Recytatorski w Bibliotece Miejskiej

              W czwartek - 7 listopada w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbył się XXVIII Konkurs Recytatorski „Poema (nie)naiwne - Poezja Czesława Miłosza. Po eliminacjach szkolnych do finału dostali się następujący uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w dwóch kategoriach wiekowych;

               

              Klasy I-III

              Białas Julian (2 a SP4)

              Krajewska Joanna (3 b SP4)

              Lesiuk Marko (2 b SP4)

              Pluta Maja (3 c SP4)

              Prałat Krystian (2 a SP4)

              Romel Marcelina (3 b SP4)

               

              Klasy IV-VI

              Frąckowiak Marta (6 b SP4)

              Kańduła Marcela (5 a SP4)

              Kowalska Julia (5 a SP4)

              Ruszczyńska Maja (6 b SP4)

              Stachowiak Lena (4 a SP4)

              Stegenda Natasza (6 b SP4)

              Wójcik Antonina (4 a SP4)

               

              Nasza uczennica Maja Ruszczyńska z klasy 6b zajęła I Miejsce, wyróżnienie otrzymała Marta Frąckowiak z klasy 6b.

              Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

               

              Bibliotekarze SP4