Mikołajki w klasie 1a
Aktualności
Mikołajki w klasie 1a🎅
10
Zaproszenie na wydarzenie pn. Wigilia Miejska w Luboniu
Zapraszamy na wspólną Wigilię Miejską w Luboniu, która odbędzie się 11 grudnia 2022 roku o godz. 15.00 na Placu Edmunda Bojanowskiego.
Przewidziane atrakcje:
- wigilijny poczęstunek,
- otwarcie szopki bożonarodzeniowej,
- animacje dla dzieci,
- występy artystyczne na scenie,
- stoiska z rękodziełem,
- warsztaty stroików świątecznych,
- Teatr Ognia,
- fotobudka.
Organizatorzy: Miasto Luboń, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Miejska w Luboniu, Ośrodek Kultury w Luboniu, LOSiR Luboń, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Wspólna Droga".
Wycieczka do Urzędu Miasta
17 listopada klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Urzędu Miasta w Luboniu, która odbyła się w
ramach projektu „Poznajemy zawody naszych rodziców”. Przewodnikami po urzędzie były panie
Andżelika Stefaniak oraz Małgorzata Wicińska – mama Marysi, które pracują w Wydziale Promocji i
Komunikacji Społecznej . Wizyta rozpoczęła się od Sali sesyjnej, gdzie panie przybliżył nam historię
powstania naszej miejscowości oraz dzieci dowiedziały się jakie sprawy można załatwić w urzędzie.
Mieliśmy również ogromne szczęście spotkać się tam z Panią wiceburmistrz Dorotą Franek, która
dzielnie odpowiadała na pytania dzieci. Odwiedziliśmy również Urząd Stanu Cywilnego, gdzie bardzo
ciepło przywitał nas Pan Cezary Biderman,. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się na czym polega praca
oraz zobaczyć akcesoria urzędnika, które są potrzebne do pracy na tym stanowisku. Tam również
odwiedziła nas Pani Burmistrz Małgorzata Machalska, która opowiedziała dzieciom o swojej
codziennej pracy. Uczniowie mogli również zobaczyć najważniejsze miejsce w urzędzie jakim jest
gabinet pani burmistrz. Bardzo dziękujemy za tę ciekawą wycieczkę, życzliwe przyjęcie oraz upominki.
Katarzyna Kolińska-Nowaczyk
Konkurs - Łamaniec językowy
W związku z Międzynarodowym Dniem Łamańców Językowych, przeprowadziliśmy konkurs w języku angielskim, prosząc uczestników o pięciokrotne wymówienie: she sells seashells by the seashore. Zwycięzcami zostali:
Maksym Janotka 8b
Szymon Chmielewski 8d
Mikołaj Doruch 6b
Z racji wyrównanego poziomu, cała trójka zajęła pierwsze miejsce :)
Czy słusznie? Oceńcie sami :)))
Marta Górna
Wyróżnienie dla klasy 3b w konkursie "Graj w klimat"
Ekoeksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w przystępnej formie gry lub wystawy odzwierciedlającej codzienne czynności.
Od lat korzystam z tego projektu w edukacji ekologicznej. W tym roku szkolnym razem z dziećmi wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Ekoeksperymentarium - "Graj w klimat" i stworzyliśmy przenośny ekoporadnik o ograniczaniu zużycia tworzyw sztucznych.
Jesteśmy dumni z otrzymanego wyróżnienia.
Grażyna Kulińska
Bo z SENIORAMI dobrze jest…
W dniu 30.11.2022r. odbyło się twórcze oraz ciekawe spotkanie p. Burmistrz Małgorzaty Machalskiej, p. w-ce Burmistrz Doroty Franek, Rady Seniorów z uczniami naszej Szkoły. Radosny wytęp artystyczny przygotowany przez klasę 3c i panią Annę Garstkę, zdrowy poczęstunek w formie „kul mocy” przygotowanych w Laboratorium Kulinarnym poruszył kochanych SENIORÓW i dodał wizycie wyjątkowej atmosfery. Goście zwiedzili budynek nowej części szkoły, a na zakończenie otrzymali od naszych „świetlików” świąteczne upominki oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.
Miło nam było gościć tak zacnych przedstawicieli RADY SENIORÓW wraz z Włodarzami naszego miasta Luboń. To była cenna lekcja ucząca szacunku, tolerancji, zrozumienia i uczenia się od siebie.
Agnieszka Antczak
1
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż mi, a zapamiętam,
pozwól mi zrobić, a zrozumiem…..
W naszej szkole w ramach działań innowacyjnych podjęliśmy wyzwanie i klasy 8a,8b,8c,i 8 d brały udział w wycieczce ekspedycyjnej. Wybraliśmy się do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wycieczki odbyły się w dniach 23.11.oraz 25.11.2022r.w ramach przedmiotów Doradztwa Zawodowego oraz Edukacji dla bezpieczeństwa. Celem było kształcenie postaw obywatelskich, rozumienia istoty bezpieczeństwa państwa, przygotowanie uczniów do działań w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń, rozwijania pasji i zainteresowań oraz wsparcia naszych uczniów w wyborze ścieżki dalszego kształcenia.
Młodzież brała udział w wykładzie połączonym z dyskusją nt oferty proponowanej przez CSWL prowadzonej przez p. Major Trajdos-Giejdasz oraz treningu prowadzonym przez wykwalifikowanych Instruktorów na strzelnicy „Śnieżnik”. Na terenie CSWL odbył się również pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego pod nadzorem żołnierzy specjalistów odpowiedzialnych za poszczególne pojazdy i sprzęt bojowy.
Uczniowie 8a, 8b,8c i 8d wzorowo reprezentowali naszą Szkołę. Po zakończeniu wycieczki wszystkie klasy dały nam pozytywny „feed back” i rekomendowały taka formę uczenia się kolejnym rocznikom.
Na terenie CSWL można było zrobić jedynie zdjęcie pamiątkowe przy pomniku, resztę możecie sobie wyobrazić…….było bardzo ciekawie.
Kinga Piórkowska
Agnieszka Antczak
Zabawa sztuką
Już trzecie zadanie projektowe za nami. "Monochromatyzm" przy wykorzystaniu białej kredy oraz suchych i olejnych pasteli, bardzo dobrze sprawdził się w zimowym krajobrazie. Prace klas czwartych można podziwiać na wystawie przy głównym wejściu szkoły.
Natalia Walkowiak
3
Dzień Pluszowego Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Barbara Plichta
Dzień Niepodległości
1 listopada 1918 roku nasza ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Od tego ważnego dla nas wydarzenia minęły 104 lata.
10.11.2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Niepodległości zaśpiewaliśmy wspólnie hymn
Nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym quizie historycznym.
Magdalena Michalski
3
Czy wiesz jak żyje jeż?
Klasa I c realizuje projekt Fundacji Uniwersytet Dzieci pod tytułem “ Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż? ”. Uczniowie otrzymali indeksy do notowania postępów w projekcie. Zajęcia są realizowane według metody pytań i doświadczeń rozwijają u uczniów kompetencje kluczowe takie jak: kreatywność, umiejętność pracy w grupie, zdolność analitycznego myślenia. W ramach projektu zrealizowaliśmy już tematy takie jak:
Dlaczego śmiech to zdrowie?
Jak być dobrym przyjacielem?
Gdzie mieszkają jeże?
Kto będzie głodny, gdy znikną dżdżownice ?
Sara Kędziora
Szkoła do hymnu
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-w-michalickim-zespole-szkol-ponadpodstawowych.
„Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje o nas pamięć”
Akcja BohaterOn- włącz historie. To ogólnopolska akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach akcji uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne dot. Powstania Warszawskiego, analizowali akcję ,, Burza'', samodzielnie tworzyli tzw. infografiki oraz prace plastyczne z motywem powstania.
#BohaterOn#łaczyNasPamięć#Pamiętamy#CześćIchwałaBohaterom
Magdalena Michalski
11 listopada
22Luboń biega, Luboń świętuję, a SP4 co ?
K I B I C U J E !
Podczas Lubońskiego Biegu Niepodległości cała społeczność szkolna naszej czwóreczki wraz z rodzicami oraz bliskimi dopingowała biegaczy!
Świetna atmosfera tylko w naszej strefie kibica i biegacze też to dostrzegali.
Nie zawiedliście jak zawsze.
Dziękujemy Uczniowie i Rodzice, do zobaczenia za rok!
Dziękuję Natala
Teatr Wielki - 3b
88 listopada klasa 3 b wzięła udział w lekcji O charakteryzacji, czyli jak zmienić piękną w bestię – mogliśmy się przekonać, że prawdziwych mistrzów możemy w teatrze spotkać nie tylko na scenie. Poznaliśmy tych, którzy przygotowują solistów do występu i robią to fenomenalnie – zespół pracowni charakteryzatorsko-perukarskiej. Wspólnie spojrzeliśmy wstecz, na historię makijażu scenicznego i zobaczyliśmy , jak wykonuje się go dzisiaj.
Poznaliśmy wiele zawodów, które można wykonywać w teatrze.
Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w Teatrze Wielkim w Operze w Poznaniu.
Grażyna Kulińska
Wycieczka do Muzeum Rogalowego w Poznaniu
1Dnia 07.11. klasa 2b i 2a wybrały się na wycieczkę do Muzeum Rogalowego w Poznaniu. Tam w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki zgłębiały tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Posłuchaliśmy też legendy o Świętym Marcinie oraz mieliśmy okazję zobaczyć trykające się koziołki z okien muzeum. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały rogale świętomarcińskie do degustacji oraz certyfikaty czeladnicze. Było smacznie i wesoło.
Katarzyna Kolińska-Nowaczy
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w celu upamiętnienia setnej
rocznicy powstania tej maskotki. Istnieją różne wersje początku powstania pluszowej zabawki.
Jedna z popularniejszych podaje, że historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy
prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt udał się na polowanie. Po kilku godzinach
łowów, jeden z towarzyszy Roosvelta postrzelił małego niedźwiadka, którego zaprowadził do
prezydenta. Teodor Roosvelt spojrzawszy na wystraszone zwierzątko postanowił uwolnić
niedźwiadka. Uczestnik polowania Clifford Berryman uwiecznił historię w krótkim komiksie:
„Evenig star”, który został opublikowany w gazecie „The Washington Post”. Grafika stała się
inspiracją dla Morrisa Mitchoma, rosyjskiego sklepikarza z Brooklynu. W niedługim czasie zostały
wyprodukowane pluszowe niedźwiadki o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta.
Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta Teodora Roosvelta w
produkcji pluszowych niedźwiadków. W ciągu kliku lat Morris Mitchom stał się potentatem i
właścicielem firmy „Ideal”, jednej z największych firm produkujących pluszowe misie.
Pluszowe misie od bardzo dawna są bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla
dzieci. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku – Kubuś
Puchatek. Postać została stworzona w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra
Milne'a. Kolejnym pluszowym bohaterem jest znany, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii Miś
Paddington. W Polsce sympatycznie niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom, na
przykład „Miś Uszatek”, „Coralgol”, czy „Miś z okienka”.Maria Baier
Bardzo dobre wiadomości!!
W poniedziałek 7 listopada w Kórniku odbył się finał XXI Powiatowego Konkursu
Recytatorskiego „Wpisani w historię”. Konkurs organizowany jest przez Komendę Hufca
Związku Harcerstwa Polskiego w Kórniku.
Nasi uczniowie również wzięli w nim udział . W kategorii klas I-III Roman Korbas z klasy IIIb
zaprezentował wiersz „To tylko pies „ Barbary Borzymowskiej.
W kolejnej kategorii klas IV-VI Maja Ruszczyńska z IVb recytowała „Kaczkę dziwaczkę”,
i w najstarszej kategorii wiekowej szkołę reprezentowała Zuzanna Pytlak z wierszem
„Tylko pies” Barbary Borzymowskiej.
Zwyciężczynią konkursu ex aequo z inną uczennicą w grupie wiekowej IV-VI została
bezkonkurencyjna Maja Ruszczyńska , która zaprezentowała wiersz „Kaczka dziwaczka”, ale w
gwarze wielkopolskiej!! Roman Korbas i Zuzanna Pytlak otrzymali dyplomy za udział w
konkursie.
Maja będzie reprezentowała naszą szkołę na uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości
11 listopada na zamku w Kórniku.
Serdecznie gratulujemy Mai i pozostałym uczestnikom konkursu!Anna Zamelska, Maria Baier
Akademia Zdrowego Żywienia
Uczestnicy kółka kulinarnego przygotowali dziś dip z awokado, do którego zaserwowali paski świeżych warzyw. Jest to bardzo dobra i zdrowa alternatywa dla tradycyjnego śniadania. Poza tym powstały 3 pasty-różnorodne wizualnie i smakowo: pasta z makreli, pasta z ciecierzycy i suszonych pomidorów oraz pasta z twarożku i warzyw.
Dzieciaki wspaniale współpracują ze sobą, nie boją się doprawiać, a potem próbować i oceniać smaku przygotowanych dań. Na kolejnym kółku odpoczniemy trochę od warzyw i zajmiemy się zdrowym deserem. Do zobaczenia ;)
Anna Garstka
Obchody 11 listopada
Dnia 11 listopada, uczniowie oraz nauczyciele „Czwóreczki” wzięli udział w uroczystych obchodach 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej Mszy Św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik „Znicz Pamięci i Pokoju”, gdzie delegacje złożyły kwiaty, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny- Polski.
Serdecznie dziękuję naszym uczniom: Lenie, Zuzannie, Laurze, Martynie, Filipowi i Adamowi oraz opiekunom p. Małgorzacie Goździewskiej i p. Marcie Ciszewskiej za udział w uroczystości.
Anna Poprawka
1
Archiwum Aktualności